wz
 
FBK Mlada Boleslav
Florbal shop Svět florbalu nabízí florbalové hokejky, mimo jiné i značky Salming.
Nabízíme kompletní sortiment od míčků, přes hole až k florbalovému oblečení.
úvodní stránka soupiska tabulka rozpis zápasů statistika informace o klubu kontakty diskuzní fórum
 
HISTORIE FLORBALU V MLADÉ BOLESLAVI

Jaro 1998 - v budově sokolovny byly realizovány první společné florbalové tréninky hráčů později vytvořivších první florbalový oddíl v Mladé Boleslavi. Jednalo se výhradně o středoškolské studenty, většinou o tehdejší studenty gymnázia dr. J. Pekaře. Velkou zásluhu na zorganizování těchto prvních mladoboleslavských floorball session lze nepochybně přisuzovat boleslavskému sportovnímu průkopníkovi (mj. např. triatlon v 80. letech) Valdemaru Sýkorovi, jenž svou neutuchající vyjednavatelskou pílí vytvořil partu prvních opravdových boleslavských florbalistů.

léto a podzim 1998 – v tělocvičné jednotě Sokol Mladá Boleslav byl založen první florbalový oddíl v Mladé Boleslavi, jenž nedlouho poté sehrál svá první utkání v rámci turnaje v Rychnově nad Kněžnou. Tento turnaj se mladým a ambiciózním mladoboleslavským sokolům podařilo vyhrát, když ve finále porazili svého pozdějšího dlouholetého rivala ze Sokola Pardubice.
V září 1998 vstoupil florbalový tým Sokol Mladá Boleslav do své úvodní ligové sezóny 1998/99 – jednalo se o 5. ligu, divize Severovýchod, hranou systémem 4+1. Sezóna byla zakončena úspěšným 2. místem a postupem do 4. ligy.
V tuto dobu se paralelně začal formovat i druhý boleslavský florbalový oddíl, FBK Mladá Boleslav, zaštiťovaný tentokráte mládežnickým sdružením Pionýr. V létě 1998 byl však tento oddíl pouze ve fázi prvních seznamovacích tréninků a o skutečné soutěžní ligové body začal tým bojovat až v následující ligové sezóně 1999/2000.

Sezóna 1999/2000 – sezóna začala pro tým nečekaně úspěšným působením na největším světovém florbalovém turnaji, letním pražském Czech Open. Sokolové postoupili po urputných bojích ze skupiny a v prvním kole play-off si dokonce poradili i s čerstvým prvoligovým nováčkem ze Žďáru nad Sázavou. V osmifinále však už nestačili na další prvoligový celek FBK Praha. I tak se ovšem v konkurenci více než 80 týmů dostali mezi posledních 16 a jednalo se o velmi povzbudivý start do nové sezóny.
Ve 4. lize vybojovali hráči Sokola Mladá Boleslav 3. místo, které nakonec až dodatečně znamenalo postup do vyšší soutěže, 3. ligy.
Pro družstvo FBK Mladá Boleslav byla sezóna 1999/2000 první soutěžní a velice šikovní florbalisté si v ní dokázali rovněž zajistit postup o ligu výše.
Již v průběhu této sezóny začala obě mužstva nepravidelně měřit své síly ve vzájemných přátelských utkáních hráných v hale gymnázia dr. J. Pekaře. Hráči se začali blíže poznávat, ačkoliv celková atmosféra mezi oběma týmy byla zatím striktně konkurenční.

V první třetiligové sezóně 2000/2001 se již od samého počátku zařadili mladoboleslavští sokolové mezi první pětici týmů bojujících o postup do 2. florbalové ligy a o ten přišli až v samotném závěru soutěže. Při minimálních bodových rozdílech mezi jednotlivými týmy připadlo nakonec Sokolu Mladá Boleslav až páté místo. V této sezóně doznala sestava Sokola poprvé výraznějších změn. Do družstva přišli někteří noví hráči či nadějní junioři, na druhou stranu byli někteří dříve stabilní hráči přeřazeni do nově utvořeného B týmu. Druhý boleslavský tým FBK Mladá Boleslav postoupil vcelku bez problémů ze 4. ligy o soutěž výše a v následující sezóně se mohli hráči obou družstev těšit na vzájemná derby, jejichž atmosféru již oba týmy do jisté míry znaly ze vzájemných tréninkových utkání.

Následující soutěžní sezóna 3. ligy 2001/2002 byla stejně jako ta předchozí velice dramatická až do samého závěru. Oba mladoboleslavské týmy se po většinovou část sezóny držely v čele a praly se o postup. První vzájemné soutěžní měření sil mezi oběma týmy bylo velmi dramatickým utkáním, jež skončilo spravedlivou remízou. Druhý zápas se konal v rámci závěrečného ligového turnaje, kdy již Sokol šanci na postup ztratil, naopak hráči FBK o něj bojovali až do posledního zápasu sezóny. Ten paradoxně sehráli právě se svými městskými rivaly, kteří jim nechtěli darovat nic zadarmo, a tak si FBK Mladá Boleslav museli svůj sportovní úspěch tvrdě vybojovat. Dokázali však, že byli momentálně lepším týmem a boleslavské sokoly přesvědčivě převálcovali – rozdílem jediného bodíku tak postoupili do 2. ligy na úkor Sokolu Pardubice, který si musel ještě jednu sezónu počkat.

Sezóna 2002/2003 se ukázala být pro Sokol Mladá Boleslav kritická. Sestava A týmu se postupně zúžovala a rovněž výkonnost jednotlivých hráčů šla oproti předchozí sezóně výrazně dolů. A tak z bojů o postup se rázem hráči Sokola ocitli ve zcela opačné pozici, kdy ve své zjevně nejhorší sezóně museli poprvé ligu zachraňovat. V závěru sezóny jim ovšem nedostatek fyzických sil nedovolil tento cíl splnit a hráči se poprvé v kariéře museli vyrovnat s pocity sestupujícího týmu. Stejně jako sokolové, museli i hráči FBK Mladá Boleslav po celou sezónu 2002/03 ve velmi silné konkurenci bojovat o záchranu. Důvodem tohoto faktu tentokrát nebyla nedostatečná fyzická připravenost jako u sokolů, nýbrž velmi úzký hráčský kádr. Tým byl de facto tažen pouze jednou kvalitní pěticí hráčů. V dramatickém závěru 2. ligy se i přes absenci jednoho ze svých klíčových hráčů podařilo týmu FBK Mladá Boleslav v soutěži udržet.
Již z průběhu, především ale ze samotného závěru této sezóny bylo oběma družstvům jasné, že pro udržení určité kvality florbalu v Mladé Boleslavi bylo vzájemné sloučení obou týmů téměř nevyhnutelné. Prvním krokem se staly společné tréninky realizované od poloviny sezóny jedenkrát týdně. Při nich se hráči začali ještě více poznávat a v závěru sezóny bylo zřejmé, že nic nebrání vzájemnému sloučení obou týmů. V následující sezóně tedy na sloučené družstvo FBK Sokol Mladá Boleslav čekalo působení ve 2. florbalové lize pro A tým a ve 4. lize pro B tým.
Během léta spolu hráči vůbec poprvé poznali jakousi formu předsezónní přípravy, která sice byla vedena ve velmi lehkém a hravém duchu, a jejím hlavním cílem bylo skloubit oba týmy v jednolitý celek.
První společnou florbalovou akcí byl letní Summer Cup v Liberci, kde se potvrdilo, že nově utvořený tým bude mít svou kvalitu.

Síla a kvalita týmu se pak opětovně prokázala na konci léta při poháru České florbalové unie, jež byl vstupem do nové sezóny 2003/2004. Tým bez problémů přešel přes první kolo a v rámci druhého kola sehrál vyrovnané utkání s českým mistrovským celkem Tatranu Střešovice a porazil Spartu Praha, dalšího účastníka nejvyšší soutěže. Ovšem po zaváhání s týmem z nižší soutěže mladoboleslavští do dalších bojů nepostoupili.
Následné působení ve 2. lize lze rozdělit na dvě etapy. V průběhu méně úspěšného začátku sezóny se FBK Sokol Mladá Boleslav držel v první polovině tabulky, ale tým se stále ještě hledal, co se optimální sestavy týče. Ta se nakonec po zhruba osmi utkáních vykrystalizovala a od té doby až do samého závěru soutěže nepoznali mladoboleslavští hráči pocit porážky. Navíc nekteré ze svých soupeřů přehrávali rozdílem více než třídy. Porážka přišla až v úplně posledním zápase sezóny s druhým celkem soutěže a druhým postupujícím do 1. ligy, Frýdkem-Místkem. Tým FBK Sokol Mladá Boleslav tedy zvítězil ve 2. florbalové lize a mohl se v následující sezóně těšit na zápasy s českou florbalovou elitou.

Sezóna 2004/2005 začala zatím nejkvalitnější předsezónní fyzickou přípravou, jakou mladoboleslavští florbalisté absolvovali. Její výsledky přinesly své ovoce již při pro mnohé týmy první akci sezóny - největším světovém florbalovém turnaji na světě, pražském Czech Open. Tam hráči FBK Sokol Mladá Boleslav relativně hladce prošli základní skupinou a vynikající sérií pěti vítězství v zápasech play-off se v konkurenci 110 týmů probojovali až do samotného finále hraného v T-Mobile aréně. Tam již před zraky zhruba tří tisícovek diváků nestačili na lotyšského mistra Rubene a prohráli 4:5. I tak se jedná o doposud největší florbalový úspěch v kariéře všech mladoboleslavských hráčů.
 
©2005 Jan Mleziva, majitel: Linki     email:zdenek@linki.cz Použití jakékoliv části je povoleno jen s výslovným souhlasem majitele stránek. Linkbuilding kvalitně.