wz
HODNOCENÍ SEZÓNY 06-07

23.5.2007 (AT)
Zisk bronzových medailí v sezóně 2005-06 rázem uvrhl florbalisty FBK Sokol MB mezi žhavé kandidáty o přední umístění i v roce následujícím. Nejodvážnější hlasy dokonce mluvily o účasti ve finále, které se nakonec ukázalo v boji s mistrovským Tatranem Střešovice jako meta nedosažitelná. Nicméně vždy základní parametr úspěšnosti sezóny, postup do play-off, byl splněn bez problémů, ačkoliv tentokrát do něj sokolové vstupovali ve zcela opačné pozici než vloni. Konečné čtvrté místo nemůže být nakonec po zvlášně se vyvíjející sezóně považováno za špatný výsledek. Naopak, i tentokrát Boleslav potvrdila, že i nadále patří momentálně mezi absolutní špičku českého florbalu.

Největší změnou, která florbalisty mladoboleslavského sokola čekala na startu nové sezóny 2006-07, byla přítomnost vrcholovému florbalu zatím neznámé trenérské dvojice Vancl - Vokoun. Karel Vancl u týmu působil již v průběhu předchozího play-off a pomohl boleslavským k zisku bronzových medailí. Před letní přípravou na novou sezónu k mužstvu přibyl také kondiční trenér Martin Vokoun, který do této fáze boleslavské florbalové sezóny přinesl řád, smysluplnost a řadu nových prvků a poznatků.

Prvním ostrým testem blížícího se znovuypuknutí florbalové sezóny byl již tradiční srpnový turnaj Czech Open. Tentokrát nebyla boleslavská stopa v elitní skupině turnaje tak výrazná jako vloni, kdy středočeši pokořili např. švédského giganta AIK Stockholm. V bojích ve skupině nezaznamenali sokolové žádný úspěch a postupně prohráli s pražskými Future, finským mistrem Espoon Oilers a předním švýcarským týmem Grasshoppers Curych. Nicméně za předvedené výkony proti oběma špičkovým zahraničním týmům se nemuseli vůbec stydět. Obzvláště ten proti Finům byl jedním z nejlepších. V následném osmifinále turnaje si mladoboleslavští vyzkoušeli, co to znamená hrát proti švýcarskému mistru a elitnímu evropskému týmu Wiler-Ersigen. Prohra 2:9 odpovídala rozložení sil na hřišti. Přesto se musí považovat jakékoliv měření sil proti takovým soupeřům v rámci Czech Open za nespornou zkušenost. Tento turnaj byl na dlouhou dobu posledním záznamen ve florbalových análech pro boleslavského matadora a tahouna Viktora Hostinského. Ten neodolal volání divokého amerického západu, kam se vydal na studijní stáž. Tým se musel v blížící se sezóně vypořádat s možná nejcitelnější ztrátou posledních let.

Po pražském monstr-turnaji vždy nastává období finální přípravy na vypuknutí ostrých extraligových bojů. Boleslavský tým byl v této době, na samém konci prázdnin, zaskočen šokující informací z Krajské hygienické stanice, že u brankáře Mlezivy bylo potvrzeno žloutenkové onemocnění, a tím pádem byla na celý florbalový tým uvalena padesátidenní karanténa. Během tohoto nelehkého období nebylo týmu povoleno trénovat společně, závěrečná fáze přípravy tedy probíhala na přísně individuální bázi. Start do nové sezóny byl tímto pochopitelně ovlivněn.

S měsíčním skluzem vstupovali sokolové do extraligových klání. Hned na úvod udivili výhrou nad mistrovským Tatranem v prodloužení. Poté na středočechy čekalo náročné několikatýdenní období perného dohánění ligového programu, do toho ještě pohárové zápasy. Po úvodních několika kolech se dokonce boleslavští prokousali až na nejvyšší příčky. Únava z náročného programu si začala brát svou daň zejména v období před vánoční přestávkou. Takže po strastiplném ale výborném vstupu do soutěže, kdy jako řízená horká střela poráželi jednoho soupeře za druhým, v závěru sokolové trochu vychladli, a s mírnou ztrátou na čelo soutěže připíjeli příchod nového roku na šestém místě.

Oproti výkonově stabilní sezóně předešlé se tentokrát boleslavští vydali na divokou jízdu horskou dráhou. V netradičně zahájeném ročníku se tu pohybovali na výsluní, tu o několik týdnů později opět v propadlišti extraligového pole. Svou roli v tom samozřejmě hrála vzácně vyrovnaná horní partie ligové tabulky. Play-off nakonec již drahnou chvíli před svým vypuknutím vítalo stejné účastníky roku předešlého. Mladá Boleslav nakonec vstoupila do bran vyřazovacích bojů až ze sedmého místa. Boleslavské skóre nicméně výrazně vylepšil elitní útočník Petr Novotný, kterému se jako historicky prvnímu hráči podařilo potřetí za sebou zvítězit v kanadském bodování základní části soutěže. Navíc až do samého závěru živil naději na vytvoření nového rekordu v počtu kanadských bodů. Novotný však vyšel v Havířově naprázdno a Benešových 62 bodů odolalo.

Čtvrtfinálovým soupeřem se sokolům stali pražští Future. Tým herně celkem oblíbený, přesto však v sezóně vůči Boleslavi s výrazně aktivnějším skóre, a každopádně se sokoly úzce spjatý několika hráčskými posilami. Pokud chtěli boleslavští postoupit do dalších bojů, museli se popasovat se strojovou hrou soupeře, výborným brankářem Rytychem a v neposlední řadě také s vědomím, že historicky se do semifinále žádný tým mimo elitní čtyřku po základní části nikdy neprobojoval. A tak se stalo, že Boleslav opět už poněkolikáté přepisovala krátké historické záznamy nejvyšší florbalové soutěže. Předcházela tomu nesmírně vyrovnaná a napínavá série rozuzlená rozhodujícím pátým utkáním, ve kterém se sokolům podařilo zvítězit na hostujícím hřišti v dramatickém prodloužení před fantastickou diváckou kulisou. Šťastným semifinálovým střelcem byl Pavel Bouška.

Semifinálová série přišla na euforií omámenou Boleslav příliš brzy. Ve středu heroické vítězství v rozhodujícím duelu, v sobou už krutý semifinálový výprask od mistrovského Tatranu Střešovice. V neděli druhý a než se unavení sokolové vzpamatovali, celá série se chýlila ke svému konci. I přes výrazně zlepšený výkon ve třetím zápase série před domácím publikem se nepodařilo boleslavským nijak sérii zdramatizovat a v nejkratším možném čase si to obhájce prvenství nasměroval do finále. Pro mladoboleslavské až trochu kruté vystřízlivění v samém závěru ročníku.

I přesto patří týmu FBK Sokol MB v letošní sezóně pěkná ačkoliv nepopulární čtvrtá republiková příčka (díky horšímu umístění po základní části než druhý poražený semifinalista, FBC Pepino Ostrava), což značí, že minimální předsezónní cíle byly postupem do semifinále splněny.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že v minulé sezóně se nenechali zahanbit ani boleslavští mladíci. Jak junioři tak dorostenci se výborně popasovali se svou konkurencí a postoupili do nejvyšších republikových soutěží daných kategorií. Jasná známka toho, že boleslavský A tým může nadále směle čerpat jistou kvalitu ze své nikterak široké hráčské základny florbalových mladíků.

V příští sezóně by měla u týmu i nadále pokračovat trenérská dvojice Vancl - Vokoun, pod jejímž vedením hráči již v průběhu května zahájí přípravné „suché“ období. V brance by se měl opět objevovat reprezentační brankář Koráb a je více než pravděpodobné, že hráčský kádr bude rozšířen o dvě až tři kvalitní posily. Velkým příslibem bude navíc návrat amerického stážisty Hostinského, který by měl opět vrátit plný glanc druhé boleslavské formaci. Cíl boleslavských florbalistů pro příští ročník nejvyšší soutěže byl nastaven úspěchem dvou předchozích sezón, tzn. účast v play-off bez diskuzí, semifinále očekáváno. Jak dobře bude tým připraven na novou sezónu Fortuna Extraligy se ukáže již v průběhu srpna, kdy čeká sokoly účast na Czech Open. Stejně jako vloni zasáhnou i letos florbalisté FBK Sokol MB do turnaje Elite, v jehož rámci měří česká špička své síly s nejlepšími evropskými týmy ze Švédska, Finska a Švýcarska!